Baran Karaoğuz

Baran Karaoğuz

KISACA BARAN KARAOĞUZ

Sakarya Üniversitesinde okulu devam eden Baran, kendini iOS developer hayatında geliştirmeye adamış ve okul hayatı devam ederken 6 adet profesyonel projede bulunmuştur

Mobil Uygulama

Günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı akıllı telefon, tabletler için özel olarak kodlanmış ve tasarlanmış yazılımlardır.Mobil uygulamalar genellikle dünya üzerindeki en yaygın kullanıma sahip işletim sistemleri olan IOS ve Android tabanlı olarak yapılırlar.Kısaca Apple-Store ve Google-Play-Store dediğimiz mağazalar üzerinden indirilen uygulamalara mobil uygulama denir.

iOS Application

Apple şirketinin mobil platformlar için geliştirdiği işletim sistemine iOS denir.Çekirdeğini MAC OSX den alır.2013 verilerine göre iOS tabanlı uygulamalar 500 milyondan fazla kullanıcısı olan ve kullanıcılarının bugüne kadar 40 milyardan fazla mobil uygulama indirdiği App Store’da yayınlanmaktadır.Bu uygulamalar iphone, ipad mini, ipad ve ipod touch cihazlarında kullanılmaktadır.

NO GAME,NO LİFE!


Baran, 4 Ağustos 1994 Zonguldak doğumlu. Çocukluğunda bakkal olmak istiyor,çünkü en çok parayı bakkalların kazandığını düşünüyor.(kendi bütün parasını onlara harcadığı için) İlkokul yıllarında sokakta oynamaktan vakit kaldığı zamanlarda ‘pokemon’ seyrediyor. Küçük yaşta satranç oynarak ilde derece kazandığını da söylemeden geçemiyor. Bir tek oyunlarla vakti geçtiği zannedilsin istemiyor.Yaşadığı küçük bir şehir kasabası olan Karadeniz Ereğli’deki Anadolu lisesini kazanıyor. Bugün sahip olduğu bütün dostlukların temelini burada atıyor. Lise hayatının ilk yılında matematikten 95 alarak zirveyi yakalıyor fakat lise hayatı boyunca bir daha 50’yi geçemiyor. Bu yıllarda anime çizgi filmlerine merak sarıyor,en çok etkilendiği 12 bölümden oluşan ‘no game,no life’ oluyor. Konusu her şeyin bir oyuna ve kurallara dayalı olduğu. Bu replik,yaşam felsefesi kıvamında,hayatına küçük dokunuşlar yapmasına sebep oluyor.

Sakarya Üniversite Bilgisayar Mühendisliğini kazanması tabi ki tesadüf olmuyor,bilgisayara ilgisi göz önünde bulundurulduğunda. Üniversite macerası Ereğli’den 5 arkadaşın aynı şehiri kazanıp,aynı evi paylaşmalarıyla başlıyor. Bilgisayara olan ilgisi üniversite yıllarında program yazmaya başladıkça artıyor,bir şeyler öğrendikçe işini severek yapabileceğini daha iyi anlıyor.

IOS developer hayatı,Migros Genel Müdürlüğünde yaptığı stajla başlıyor. Her zaman aklında mobil yazılım düşüncesiyle olması ve temiz kalbi birleşince bu fırsatı kaçırmıyor. İlk olarak Konuşarak Öğren adlı bir yabancı dil okulunda iş hayatına atılıyor. Günlük hayatında (otobüste,sokakta,evde) yeni projelere kafa yoruyor. Tam ”buldum!!” dediği an projenin uygulaması görünce hüsrana uğruyor demek yanlış olmaz. Ama hayalgücünün sonsuz ve sınırları olmadığına inanıyor. Birgün hayallerindeki kimsenin keyfedemediği o projeyi çekip çıkaracağına inancı büyük. Hepsinin yanında silikon vadiside hayalleri arasında yer alıyor.

İş dışında güzel yemeyi,güzel içmeyi,güzel gezmeyi sevdiği aşikar. Şapkaları vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.Hobileri arasında şarkı söylemek var demek isterdim fakat bu konuda bir tek ablasıyla yarışabiliyor. Sesinin bir tek ablasından güzel* olduğunu iddia edebiliyor.Film seyrederken uyuyakalmak en iyi yaptığı şey. Kod yazarken RAP dinlemekten büyük zevk alıyor.

Hayatın,aynı oynadığı oyunlardaki gibi etapları olduğunu düşünüyor. Level atladıkça zorlaşan,mücade etmeyi bilinmesi gerektiren,soğukkanlı ve akıllıca hamlelerle güzel hale getirilmesi gereken bir oyun. Hayatın içinde,-oyun olmasa hayatın olmayacağı-bir oyun.

Tecrübeli olduğu konular
Uygulama Geliştirme

Tasarımı çıkarılan ve gerçekleşmesi istenilen fikri native programlama dilleri kullanılarak gerçekleştirme işlemidir.

Web Api Entegresi

Gerçekleştirilen uygulamanın Json,Xml verileri ile Restful veya Soap protokolleri kullanılarak dinamik bir yapıya ulaşması sağlanır.

3. parti yazılım entegresi

Günümüz teknolojileri ve kullanıcı etkileşimlerini yakalayabilmemiz için. Hazır oluşturulmuş (OneSignal, Google Analiytics, MixPanel, Facebook SDK..) gibi teknolojiler ile uygulamamızı birleştirme işlemi.

Responsive Dizayn

Uygulamaların farklı boyutlardaki cihazlarda bozulmamasını sağlayan dinamik tasarım yapısıdır.

KİŞİŞEL BİLGİLER

EĞİTİM

Eylül 2012 – Haziran 2017

Lisans (Bilgisayar Mühendisliği)

Sakarya Üniversitesi

Eylül 2008 – Haziran 2012

Lise (Sayısal)

Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi

Eylül 2000 – Haziran 2008

İlk – Orta Okul

Cumhuriyet İ.Ö.O.

İş Tecrübeleri

Nisan 2017 – Bugün

IOS Developer
Görevlerim:

 • Swift ve Objective-C kullanarak özel firmaların istekleri doğrultusunda IOS tabanlı uygulama geliştirmek.
 • Geliştirilen ugulamaların Google Analytics, OneSignal Push Notification, Facebook, Twitter SDK kurulumları ve analizlerinin takibi.
 • Uygulamaların Appstore’da yayınlanması ve review aşamasının takibi.
 • Uygulamların update aşaması.

CA Bilgi Teknolojileri
Merter İstanbul

Ekim 2016 – Nisan 2017

IOS Developer
Görevlerim:

 • Şirket için Swift dili ile kendi uygulamalarımızı geliştirmek.
 • Uygulama içi OpenTok(TokBox) ve Callkit entegresi.
 • IOS uygulamasına Custom Codec kullanarak SIP Server entegresi.
 • Appstore’da olan uygulamaların güncellemelerini gerçekleştirmek.
 • Geliştilen uygulamaların test aşamalarını gerçekleştirmek.
 • Uygulamaların appstore çıkış adımlarını gerçekleştirmek.

Konuşarak Öğren
Bakırköy İstanbul

Ağustos 2016 – Eylül 2016

Mobile Development Intern
Görevlerim:

 • Objective-C ile IOS uygulama geliştirme.
 • Mobil uygulama servis bağlantısı.
 • JSON verilerin parse edilmesi ve uygulama üstünde kullanılması.

Migros Genel Müdürlüğü İstanbul

Haziran 2016 – Ağustos 2016

Intern
Görevlerim:

 • PLSQL ve MySQL veritabanı yapısı.
 • Başlangıç seviyesinde JQuery ile hybrid uygulama geliştirme.
 • Java ile küçük çaplı form uygulaması geliştirme.

Erdemir Group İstanbul

Dereceleri

Yetenekli olduğu alanları ve derecelerini aşağıda görebilirsiniz.

Swift
85
Nesne Yönelimli Programlama
85
Mobil Uygulama
80
Objective-C
65
JSON AND XML
85
Git
90

İletişim Fomu

Baran Karaoğuz ile iletişime geçmek için lütfen aşağıdaki formu doldurun.
BAŞLICA PROJELERİ

Lütfen yer aldığı projeleri incelemekten çekinmeyin.