Ozan Urkan

Ozan Urkan

KISACA OZAN URKAN

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan Ozan URKAN kendisini Mobil Programlama alanında geliştirmeye Android Platformundan başladı.Android Programlama geliştirme sürecinde birden çok projenin yapım sürecinde bulunmuştur.

Mobil Uygulama

Günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı akıllı telefon, tabletler için özel olarak kodlanmış ve tasarlanmış yazılımlardır.Mobil uygulamalar genellikle dünya üzerindeki en yaygın kullanıma sahip işletim sistemleri olan IOS ve Android tabanlı olarak yapılırlar.Kısaca Apple-Store ve Google-Play-Store dediğimiz mağazalar üzerinden indirilen uygulamalara mobil uygulama denir.

Android Programlama

Android; 5 Kasım 2007 yılından itibaren kullanıma sunulmuş, mobil cihazlar için geliştirilmekte olan, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir.Android için hali hazırda milyonlarca uygulama bulunmaktadır.Android programlamanın etki alanları günümüzde çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Televizyonlar, saatler, tabletler, telefonlar gibi Android işletim sistemine sahip her cihaz’a uygun uygulama geliştirilebilmektedir.

Hayatım Konulu

Ozan URKAN 8 Aralık 1993 yılında Karadenizin sevimli bir kasabası olan Ereğli ilçesinde doğdu. Samimi mahalle kültürünü gören belki de son jenerasyonlardan olduğu için kendini hep şanslı hissetti. Okul hayatında hep orta düzeyde bir öğrencilik yaşadı , ara ara sivrilir parmak kaldırır kimi zamanda arka sırada kendini unuttururdu.

Liseye çok sıkı hazırlandı ve bulunduğu ilçenin en iyi lisesine gitti , dolu dolu geçireceği 4 senenin hayatına yön veren ve şekillendiren yıllar olacağını bilmeyerek… Su an hala devam eden dostlukların temellerini o eski lise yıllarında attı. Ne yaptılarsa hep beraber yaptılar. Lise yıllarının ilk 3 senesini bilgisayar oyunlarına adamıştı resmen.Sabah erkenden kalkar bilgisayarının başına oturur akşama kadar zaman geçirirdi. Son senesinde ise derslerine odaklanıp hayatındaki diğer yol ayrımı olan üniversite yıllarının temellerini attı. Bu üniversite hayatında da sanki kader onları bağlamışcasına ayırmadığı , bütün istatistikleri parçalayıp yırtarcasına lisedeki arkadaşları ile aynı üniversiteyi kazanıp aynı eve çıkmışlardı. Kazandığı bölümü öğrendiğinde ise çok heyecanlanmıştı ve çok sevinmişti ,  nede olsa çocukluğunun çoğunu bilgisayar oyunlarında geçiren bir çocuk için Bilgisayar Mühendisliği’nden daha güzel ne olabilirdi ki. Fakat herşey beklediği gibi çıkmamıştı. ilk iki senesinde zorlanmıştı , bölüm dersleri biraz ağır geliyordu ancak bir şekilde onlarıda halletmişti . Tamda bu yıllarda Java dili ile tanışıp hayatındaki 3 . yol ayrımı olan  mesleki bölüm seçiminde mobil programlamayı seçmesine etkili rolu vardı.

Öğrencilik hayatının hemen bitmesini istemiyordu.Bu yüzden okulunu bir sene uzatıp en büyük hayalinden birisi olan Amerika yolculugunu gerçekleştirdi.4 ay gibi bir süre Amerika’da bulundu , bu süre zarfında kendini hem kültürel hemde dil anlamında geliştirdi ve bir çok yeri gezerek kendine unutulmaz anılar biriktirdi.

Yurtdışından dönüşünde ise okulunu bitirene kadar kendisini android programlama alanında geliştirdi.Okulundan mezun oldu ve su an hala kendini hedefi doğrultusunda geliştirmeye devam ediyor.

Tecrübeli olduğu konular
Android Uygulama Geliştirme

Tasarımı çıkarılan ve gerçekleşmesi istenilen fikri native Android programlama dili kullanılarak gerçekleştirme işlemidir.

Web API Entegresi

Gerçekleştirilen uygulamanın Json,Xml verileri ile Restful veya Soap protokolleri kullanılarak dinamik bir yapıya ulaşması sağlanır.

3. Parti Yazılım Entegresi

Günümüz teknolojileri ve kullanıcı etkileşimlerini yakalayabilmemiz için, Hazır oluşturulmuş (OneSignal, Google Analiytics, MixPanel, Facebook SDK..) gibi teknolojiler ile uygulamamızı birleştirme işlemi.

Responsive Dizayn

Uygulamaların farklı boyutlardaki cihazlarda bozulmamasını sağlayan dinamik tasarım yapısıdır.

KİŞİŞEL BİLGİLER

EĞİTİM

Eylül 2012 – Haziran 2017

Lisans (Bilgisayar Mühendisliği)

Sakarya Üniversitesi

Eylül 2008 – Haziran 2012

Lise (Sayısal)

KDZ. Ereğli Anadolu Lisesi

Eylül 2000 – Haziran 2008

İlk – Orta Okul

KDZ. Ereğli İzmirlioğlu İ.Ö.O.

İş Tecrübeleri

Aralık 2016 – Bugün

Android Developer
Görevlerim;

Android Programlama dili kullanarak özel firmaların istekleri doğrultusunda Android tabanlı uygulama geliştirmek.
Geliştirilen ugulamaların Google Analytics, OneSignal Push Notification, Facebook SDK, Twitter SDK kurulumları ve analizlerinin takibi.
Uygulamaların Play Store’da yayınlanması ve review aşamasının takibi.
Uygulamların istenilen yenilikler ile birlikte update aşaması.

CA Bilgi Teknolojileri
Merter İstanbul

Haziran 2014 – Eylül 2014

Intern
Görevlerim;
Staj süresi boyunca web arayüzü JSF ile hazırlanmış, Hibrid Teknolojiler kullanılarak Barkod okuyan bir mobil Uygulama yapılmıştır.
Veritabanı olarak PLSQL yapısı kullanılmıştır.

Kdz. Ereğli ERDEMİR Group Demir – Çelik Fabrikası

Dereceleri

Yetenekli olduğu alanları ve derecelerini aşağıda görebilirsiniz.

JAVA
70
Android
85
Mobil Uygulama
85
JSON - XML
80
C++,C
75
GIT , BITBUCKET
65

İletişim Fomu

Ozan Urkan ile iletişime geçmek için lütfen aşağıdaki formu doldurun.
BAŞLICA PROJELERİ

Lütfen yer aldığı projeleri incelemekten çekinmeyin.